Nākotne ar vairāk zaļo enerģiju
Mūsdienās pastāv progresīvas tehnoloģijas atjaunojamās enerģijas ražošanai.Tomēr, lai virzītos uz nākotni, kurā būtu vairāk zaļās enerģijas, mums jākoncentrējas uz to, kā izmantot šīs atjaunojamās enerģijas milzīgo potenciālu, piemēram, izmantojot atjaunojamo elektroenerģiju (power), lai ražotu ķīmiskas vielas (x), kuras var ilgstoši uzglabāt, lai izmantotu vēlāk pēc nepieciešamības (Power-to-x).
Kas ir power-to-X?
Klimatisko apstākļu mainības dēļ vēja un saules iegūtā elektroenerģija piedzīvo lielas svārstība, kas izrisa to, ka noteiktās sezonās elektroenerģija piedzīvo pārprodukciju un šādu elektroenerģiju ar līdzšinējām akumulācijas metodēm nav iespējams uzglabāt ilgstoši. Power-to-x tehnoloģija tiek piedāvāta kā alternatīva metode, kura atjaunojamo enerģiju izmanto ķīmisko vielu ražošanā, kuras var uzglabāt ilgstoši un izmantot pēc nepieciešamības. Power -to x pirmais solis ir atjaunojamās enerģijas pārvēršana ūdeņradī (H2) ar elektrolīzes palīdzību. Ūdeņradis, mazākā zināmā molekula, kas sadedzinot neizdala CO2. To var izmantot uzreiz vai uzglabāt spiedtvertnēs.
Ūdeņraža izmantošana
Ūdeņraža padeve caur esošajiem gāzes tīkliem
Daudzas valstis apsver iespēju pievienot ūdeņradi esošajiem gāzes tīkliem, lai dekarbonizētu dabasgāzi.Gāzi ar koncentrāciju līdz 20% ūdeņraža var pārvadāt esošajā dabasgāzes tīklā, neriskējot sabojāt gāzes iekārtas, sadales infrastruktūru utt. Līdz 20. gadsimtam ar ūdeņradi bagāta pilsētas gāze ar ūdeņraža koncentrāciju virs 50% tika izplatīta mājsaimniecībām, izmantojot gāzes vadus, piemēram, Vācijā, ASV un Anglijā. Varētu pieņemt, ka daudzi no iepriekš ekspluatētajiem gāzes transporta tīkliem, sadales līnijām un glabāšanas iekārtām joprojām tiek izmantoti mūsdienās.
Ūdeņraža sajaukšana dabasgāzes cauruļvadu tīklos ir ierosināta arī kā līdzeklis tīra ūdeņraža piegādei tirgiem, izmantojot atdalīšanas un attīrīšanas tehnoloģijas pakārtotā ūdeņraža iegūšanai no dabasgāzes maisījuma, kas atrodas tuvu galapatēriņa vietai. Kā ūdeņraža piegādes metode sajaukšana var segt īpašu ūdeņraža cauruļvadu vai citas dārgas piegādes infrastruktūras celtniecības izmaksas agrīnā tirgus attīstības posmā.
AVK ieguldījums
Apvienotajā Karalistē un Nīderlandē tiek pētīta iespēja pilnībā pārveidot esošos dabasgāzes tīklus (kurus galvenokārt izmanto pašvaldības siltumapgādei) uz ūdeņradi. Dānijā tiek pārbaudīts neliels, slēgts dabasgāzes tīkls ar spiedienu no 3 līdz 65 bāriem līdz 15% ūdeņraža. AVK piedalās projektos, kas pārbauda ūdeņraža sadalījumu. No AVK Nīderlandē atloku aizbīdņi tiek piegādāti Arnheima Neimegenes universitātes projektam, kurā tiek pārbaudīts 100% ūdeņradis. AVK UK un AVK Donkin ir iesaistīti projektā (H100), kurā viņi piegādā plūsmas ierobežotājus testa tīklam ar 100% ūdeņradi. Plūsmas ierobežotājus izmanto, lai tīklu nostiprinātu caurules plīšanas gadījumā. AVK ir svarīgi, lai varētu apstiprināt un sniegt dokumentāciju par mūsu produktiem, kas spēj izpildīt pieaugošos kritērijus un prasības industrijā saistībā ar atjaunojamo enerģiju (power- to- x).Tostarp mēs dokumentējam un pārbaudām savus produktus atbilstoši visām attiecīgajām nozares prasībām un normām.Tas ietver patlaban izstrādājamās specifiskās vides, piemēram, ūdeņraža, specifikācijas.